• تلفن09121487263
  • آدرستهران کیلومتر 6 آیت آلله سعیدی تقاطع آزادگان خیابان علی آباد پاکدانه ، پاکدانه عربی پلاک 31
  • تلفن09121487263
  • آدرستهران کیلومتر 6 آیت آلله سعیدی تقاطع آزادگان خیابان علی آباد پاکدانه ، پاکدانه عربی پلاک 31
رولیک سازی

رولیک سازی

رولیک و رولیک سازی

از اصلی ترین اجزای سیستم رولیک ها هستند ، رولیک یا به عبارت ساده تر غلتک های متحرک اجزای استوانه ای شکلی هستند که وظیفه حمل و جابجایی  محصول و اشیا از طریق نوار نقاله یا سیستم کانوایر انتقال میدهند .

یکی از ابزارهای مهم و کاربردی در دنیای صنعت تجهیزات انتقال مواد می باشد.

که کاربردها و انواع مختلفی دارد یکی از اجزای تشکیل دهنده نوار نقاله ها رولیک

هستند .

بیشتر بخوانیم :نوار نقاله 

نکته حائز اهمیت این است که  نوار نقاله ها توسط تسمه نقاله های مخصوص بخود است که

کارایی پیدا می کنند و رولیک ها هم جزو اصلی همین تسمه نقاله ها بحساب می آیند که

به عنوان هرزگرد در کل سیستم عمل می نمایند.

در واقع رولیک ها نسبت به اندازه و کارایی دستگاه نوار نقاله به تعداد های مورد نیاز روی

دستگاه تعبیه می شوند تا تسمه نقاله برروی آن ها حرکت کنند و دستگاه شروع به کار کند.

رولیک ها در اندازه و قطرهای مختلفی ساخته می شوند که اندازه هایشان بستگی به

نوع دستگاه نوارنقاله دارد که پس از روشن شدن دستگاه ، رولیک ها با غلت خوردن روی تنه ی

دستگاه باعث به حرکت درآمدن تسمه نقاله می شود.

انواع رولیک طبق قطر رولیک ، نوع سرویس کاری ،شرایط کاری ،با روی نوار ، و سرعت نوار طبقه بندی میشوند .

درجه بندی رولیک ها بر حسب ظرفیت حمل بار بر اساس عمر محاسبه شده بلبرینگ است .

مستقل از انواع طبقه بندی ها و کدها ، کلید پایداری نوار در سراسر کانوایر این است که همه رولیک ها روی کانوایر با استاندارد مطابقت داشته و از همان سازنده تامین شده باشد .

رولیک ها بر اساس نوع مصرف به انواع گوناگون تقسیم میشوند:

  • رولیکهای فلزی
  • رولیک ضربه گیر
  • رولیک برگشت
  • رولیک پلیمری
  • رولیک پرسی

رولیکهای فلزی : رولیک فلزی نوعی از رولیکها هستند که از جنس فلز ساخته می شوند.

رولیکهای ضربه گیر : محل قرار گرفتن و کاربرد این نوع رولیکها در محلهای ریزش متریال روی تسمه نقاله استفاده می شود تا از صدمه دیدن تسمه از ضربات ناشی از سقوط متریال جلوگیری کند قرار گرفتن یک حلقه لاستیکی اضافه بر روی بدنه فلزی رولیک با مقاومت و ضخامت مناسب ، باعت جلوگیری از صدمه به لاستیک می شود بقیه مواد استفاده شده در ساخت از رولیک فلزی تبعیت می کند.

رولیک های برگشت : رولیکهای برگشت در قسمت برگشت تسمه از قسمت خروجی به قسمت ورودی نوار نقاله می باشد وظیفه این رولیکها نگهداری تسمه در حین بازگشت که به دو صورت V شکل و افقی اجرا می شود.

در صورتیکه متریال حمل شده از مواد ساینده باشد جهت جلوگیری از صدمه به رولیک از رولیکهای با رینگ لاستیکی استفاده می شود که رینگهای لاستیکی روی بدنه با فاصله نصب شده و به ریزش متریال چسبیده به تسمه و دور شدن تسمه از قسمت فلزی رولیک کمک می کند کلیه قطعات اعم از لوله ، بدنه ، بلبرینگ ، شافت و آببندی مطابق رولیکهای فلزی می باشد.

رولیک پلیمری : این رولیکها با کیفیت درجه یک و با وزنی حدود 50% سبکتر از رولیکهای فلزی، یکی از بهترین نوع از این نمونه ها است.  این مشخصه بدان معنی است که مصرف انرژی در هنگام شروع و پایان عملیات بسیار اندک بوده در نتیجه در مصرف برق کارخانه صرفه جویی می گردد. ضمناً عملیات نصب و نگهداری آسان تر و جلوگیری از صدمات جسمی به متصدی دستگاه و امنیت بیشتر بخصوص در زمانهای تعویض یا نصب رولیکها (در نوارنقاله های بسیار بلند و یا دور از دسترس) و حمل آسان تر و ارزان تر از مشخصه های این قبیل رولیکها می باشد. علاوه بر آن سطح پائین سایش و خوردگی در رولیکها (مقاوم در برابر سایش) تضمین کننده عمر بیشتر این رولیکها بوده و سبب کاهش هزینه نصب و نگهداری آنها در کارخانه می گردد. رولیکهای پلیمری که به خاطر مزایای فراوانش به کینگ رولر (king roller)معروف شده است بسیار سازگار با تسمه ها هستند چراکه لوله های با پوشش HDPE آنها تسمه ها را در مقابل عوامل شیمیایی واکنش نمی دهند، زنگ نمیزنند، کاربردهای فراوانی دارند و سرو صدای کمتری تولید می کنند. سطح صاف و تمیز این نوع رولیکها مانع جمع شدن مواد روی آنها می شود که این مورد عامل اصلی انحراف تسمه نقاله ها و تخلیه کمتر مواد از روی آنها می شود.

رولیک پرسی :  رولیک ها از جمله رولیک پرسی یکی از تجھیزات جانبی و اصلی نوار نقاله می باشد. رولیک پرسی همانند سایر رولیک ها نوارنقاله ، به عنوان ھرزگرد در این سیستم عمل می نماید.براساس تناژ و نوع مواد حمل شونده ، قطر و سایز رولیک پرسی با سطح کیفیت و عملکرد دراین شرکت قابل ارائه به مشتریان می باشد.

مجموعه کیان رولیک با بیش از یک دهه تجربه  در زمینه تولید انواع رولیک های فلزی و پلیمری ، درام های صنعتی ، پایه نگهدارنده رولیک ، تسمه نوار نقاله ، هوزینگ ، رولیک رفت ، رولیک برگشت ، رولیک راهنما ، رولیک ضربه گیر و رینگ لاستیک رولیک ضربه گیر توانسته بخش عمده ای از نیاز بازار را تامین کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *